זכרונות ניידים הם אחת ההמצאות הגאוניות של המאה. סטודנטים, מורים, אנשי מקצוע, טכנאי מחשבים ובעצם כל העולם מצויד בדיסק-און-קי אחד לפחות. למרות שהם פועלים בדומה לדיסק קשיח, להבדיל ממנו הם באים בצורות שונות, צבעים מגוונים ועיצובים מרהיבים. בדומה לו, הם באים בנפחים שונים, בטכנולוגיות חדשניות ומחומרים דומים. כאן מתחיל הקטש, בבחירת הזיכרון הנייד המתאים לצרכים שלנו ולדפוס השימושים שלנו והחל מרגע זה תתחילו להבין בדיוק איך לבחור דיסק און קי.

 

זכרונות ניידים USB זיכרון נייד דיסק און קי דיסק קון קי kingston sandisk corsair

 

מאפייני דיסק און קי

תחילה, עוד לפני הבחירה בדגם המבוקש, יש להבין מה זה דיסק און קי ולהסביר מעט על המאפיינים שלו. דיסק און קי, שנקרא גם בשם זיכרון נייד USB, החסן נייד USB, זיכרון פלאש, זיכרון נישא, זיכרון הבזק, כרטיס הבזק, דיסקון כיס ובאנגלית Disk-On-Key, הוא מכשיר אחסון נתונים זעיר המורכב משבב זיכרון פלאש ומשולב עם ממשק חיבור USB. כדי ללמוד יותר, סיכמנו עבורכם את המאפיינים העיקריים של הזכרונות הניידים:

 • כתיבת ומחיקת מידע ללא הגבלה - להבדיל מאמצעי אחסון אחרים, כמו דיסקים לצריבה, הדיסק-און-קי מציע כתיבה חוזרת של מידע וגם מחיקת מידע ללא בעיה, כמו מדיסק קשיח. שימו לב, שלמרות שכתבנו שפעולת כתיבת המידע ופעולת מחיקת המידע הן ללא הגבלה, בפועל אכן יש הגבלה, אך היא כל-כך עצומה שהסיכויים שתגיעו אליה אפסיים ועומדת על מעל למיליון מחזורים של כתיבה ומחיקה. לצורך המחשה, אם תמלאו זיכרון נייד עד הסוף ותמחקו את כולו יום אחר יום, יקח לכם מעל 30 שנה עד שיפסיק לעבוד.
 • קצב פעולה מהיר ומיידי - התקנים ניידים כמו דיסק-און-קי מגיעים עם חיבור USB סטנדרטי שמסוגל להעביר מידע ולמחוק מידע בקצב מהיר מהשאר. בנוסף, עם הגעת הממשק USB 3.0, חיבור USB משופר של הדור הקודם שהינו USB 2.0, קצב הפעולה השתדרג והפך להיות מהיר פי כמה וכמה, מה שהופך את הזכרונות הניידים USB לסוס ביצועים רציני.
 • קלים לשימוש ופשוטים לתפעול - אין שום צורך בידע טכני מאשר לדעת היכן נמצא אחד מחריצי ה-USB הפנויים במחשב, והיום אין דבר כזה מחשב ללא חיבור USB. פשוט מחברים את המכשיר למחשב, מחכים שמערכת ההפעלה תזהה אותו בתור התקן אחסון המוני (Mass Storage Device) וזהו, אפשר להתחיל לעבוד.
 • מאובטחים מפני גישה לא מורשית - דגמים שונים של זכרונות ניידים מגיעים עם מנגנון אבטחה מובנה באמצעות תוכנה או באמצעות חומרה ומונעים גישה לא רצויה לתוכן המאוחסן בתוכם. דוגמא למנגנון אבטחה באמצעות תוכנה יכול להיות יישום כלשהו שפועל אוטומטית עם הכנסת הזיכרון הנייד ומבקש סיסמא כדי לפתוח את הגישה אליו. דוגמא למנגנון אבטחה באמצעות חומרה יכול להיות התקן טביעת אצבע מובנה, נקראים זיכרונות ניידים קורא טביעת אצבע, שנועד לאפשר גישה אך ורק לבעליו האמיתיים.
 • קטנים ונוחים לנשיאה - בנוסף, כפי שכבר הזכרנו, זכרונות ניידים הם התקנים זעירים לאחסון מידע שעדיפים על-פני אמצעי אחסון מידע גדולים יותר, כמו דיסקים קשיחים חיצוניים, דיסקים קשיחים פנימיים, דיסקים לצריבה ואפילו דיסקטים, ועל כן נקראים התקנים ניידים עצם היותם קטנים מספיק כדי להיכנס לכיס, לארנק, לפאוץ' ויכולים אפילו להיות תלויים על שרשרת צוואר או על מחזיק מפתחות, מכאן גם נקרא שמם דיסק על מפתח. היות שכך, זיכרונות ניידים נוחים מאוד לנשיאה ומסוגלים לתפוס מקום גם בתיקים קטנים. דרך אגב, זכרונות ניידים באים גם בצורות מעניינות ועיצובים מרשימים, למשל זיכרון נייד שיוצא מתוך קופסת סיגריות ואפילו זיכרון נייד שמולבש על כרטיס אשראי.
 • מורכבים מרכיבים איכותיים ועמידים - שום דבר אינו זז בצורה מכנית כשמדובר בדיסקונים ניידים ואם אפשר אז היינו קוראים להם גם זכרונות חסונים, עצם העובדה שהם עשוים מחומרים יציבים במיוחד ומסוגלים לעבוד כמו חדש גם אחרי נפילה או שהייה במים (כמובן שיש צורך בייבוש). לוח המעגל המודפס שלהם, או במילים אחרות הלב שלהם, מוגן כולו על-ידי עטיפה מבודדת חשמל שעשויה מחומרים כמו פלסטיק, מתכת או גומי. לא רק זה, אלא שלפעמים גם חיבור ה-USB עצמו מוגן באמצעות מכסה, פקק או חריץ פנימי כלשהו. אלמנטים אלו מוכיחים עד כמה יעיל דיסקון בהתמודדות עם פגיעות וחבלות ורק מוכיחים את היתרון שלו על-פני אמצעי אחסון אחרים.
 • נפח אחסון גדול ומגוון - בשנת 2000, עוד כשהטכנולוגיה הייתה רק בחיתוליה, הדיסקונים פתחו חזית ישירה מול טכנולוגיית הדיסקטים הקטנים והציעו נפח אחסון הכפול מהם ב-5 שעמד על כ-8 מגה-בייט. כיום, תוכלו גם למצוא דיסקונים בנפח 256 ג'יגה-בייט ובעתיד הקרוב גם 2 טרה-בייט. בעבר, עוד כשנפחים בסדר גודל הזה היו הטופ שבטופ, מחירו של הדיסקון עמד על כמה מאות שקלים וכיום מחירו עומד על כמה עשרות בודדים, למשל זיכרון נייד 16GB, שאז היה עולה בסביבות ה-200 שקלים, עולה כיום רק 97 שקלים.
 • עלויות מחירים נמוכות ואחריות ארוכת טווח - בהמשך למאפיין הקודם ניתן לראות עד כמה ירדו מחירי זכרונות ניידים. אם תחשבו על זה, אתם משלמים מחיר חלומי למכשיר שישמש אתכם למשך תקופה ארוכה ומסוגל ללכת איתכם לכל מקום שתרצו. מה עוד, שאפילו לא הזכרנו את האחריות שיש על מוצרי דיסק-און-קי, שעומד כעת על 5 שנים ובעתיד יהיה גם 10 שנים, שזה אחד הדברים המשתלמים ביותר לאמצעי אחסון שכזה.

 

שימושים שונים לזכרונות ניידים

אם אתם מהססים לרכוש דיסק און קי ולא יודעים מה באמת תעשו איתו, תחשבו על כל השימושים הבאים שהוא יהיה לכם לעזר:

 • העברת מידע וגיבוי מידע - השימוש הנפוץ ביותר בזכרונות ניידים הוא לאחסן בהם קבצים, כגון: מסמכים, תמונות, סרטונים, שירים ועוד. תחשבו, לדוגמא, שאם אין לכם יותר מקום פנוי בדיסק הקשיח תוכלו תמיד להעביר חלק מהתוכן שלו לזיכרון הנייד. דוגמא נוספת היא העברת קבצים ממחשב למחשב במהירות, ללא הצורך להתעסק עם צריבות דיסקים, העברת הדיסק הקשיח בצורה פיזית או אפילו יצירת רשת פנימית לשיתוף קבצים. וכן, דיסק און קי יכול לשמש גם כאמצעי לגיבוי מידע, ככה שאם אתם עומדים לפרמט את המחשב או לבצע פעולה כלשהי שמסכנת את הקבצים שלכם, תמיד תוכלו לגבות את המידע הרגיש על-גבי זיכרון נייד.
 • הגנה על מידע - כפי שכבר הזכרנו, זכרונות ניידים שונים מגיעים עם מערכת הגנה מוצפנת בסיסמא או שיטת אבטחה אחרת שנועדה לחסום גישה לתוכן שבתוכם למי שאינו מורשה לכך. כתבתם מסמך סודי או צילמתם תמונה אישית ואתם לא רוצים שהם יגיעו לידיים הלא נכונות? תוכלו להיעזר בשיטות ההגנה השונות שיש לזיכרונות הנידיים להציע.
 • טיפול בתקלות מחשב - חנויות מחשבים ואנשי מחשבים רבים נעזרים בזכרונות ניידים כדי לאחסן בתוכם תוכנות ועזרים לטיפול בתקלות מחשב שונות. בין הפתרונות תוכלו למצוא: תוכנות להסרת וירוסים, כלים לשחזור המערכת, יישומים להגדרות שונות במחשב, עזרים לתיקון בעיות במחשב ואפילו מערכות הפעלה שלמות. אם הזמנתם טכנאי מחשבים בעבר לבטח ראיתם אותו מגיע עם קופסת דיסקים כבדה, אך היום סביר להניח שתראו אותו עם דיסק און קי מרשים. גם אנחנו, בתור חנות מחשבים שמתעסקת בין היתר בטיפול בתקלות ותיקון שגיאות, נעזרים בדיסק און קי או שניים לצרכים האלו.
 • שימוש לצרכי עבודה - הדיסק-און-קי יכול לשמש אתכם גם לצרכי עבודה, לשמל כאשר עליכם לעבוד על מסמך מהבית לאחר שחזרתם מהמשרד, אך אתם צריכים להמשיך מהנקודה שבה הפסקתם לכתוב אותו, אז אתם מעבירים אותו לדיסק און קי. בנוסף, הדוגמא הזאת פועלת גם להפך, אם למשל עבדתם על מצגת מושקעת מהמחשב הביתי ורציתם להראות אותה לבוס שלכם אצלו במשרד.
 • שימוש כנגן מוזיקה - נגני מוזיקה מודרניים מגיעים עם חיבור USB מובנה על-מנת לאחסן בתוכם שירים מהמחשב. אם יש לכם נגן MP3 עם חיבור USB, שימו לב שאופן העתקת השירים מתבצעת בדיוק כמו העתקת קבצים רגילה, לכן חברות רבות ניצלו את הפוטנציאל ובזכותן יש לנו נגנים כמו iPod Shuffle, Creative MuVo, Philips GoGear ועוד. לא רק זה, אלא שגם זיכרון נייד USB סטנדרטי יכול לשמש נגן שירים, אם, לדוגמא, יש לכם אפשרות חיבור USB ברדיו של הרכב. בנוסף על כך, היות וחיבור USB הוא חיבור חשמלי לכל דבר, הוא יכול לספק מספיק כוח חשמלי בעזרת המחשב כדי להטעין את המכשיר רק על-ידי חיבורו למחשב. הפעולה דומה גם במכשירים סלולריים מודרניים, כמו Samsung Galaxy S ו-Apple iPhone.
 • הפעלת תוכנות ללא התקנה - בעידן הנוכחי, שלא כמו בעבר, אנו לא חייבים להתקין כל תוכנה שאנו מורידים וישנן כאלו שרצות ללא התקנה. תוכנות אלו נקראות תוכנות ניידות, או באנגלית Portable Apps, והן יכולות לפעול ישירות מזכרונות ניידים. מה שטוב בהן היא העובדה העיקרית שאין צורך להסתבך עם התקנה ארוכה ומייגעת כדי להריץ אותן ובנוסף על כך הן שומרות את ההגדרות שלהן על-גבי הזיכרון הנייד. קחו לדוגמא את התוכנה CCleaner, תוכנה לניקוי המערכת ופינוי מקום, והתקינו אותה; אומנם ההתקנה מהירה, אך הגדרות הניקוי האישיות שלכם ישמרו רק במחשב שלכם. מה אם אתם רוצים לנקות הרבה מחשבים? או יותר טוב, מה אם פירמטתם את המחשב ואתם רוצים לנקות עוד קצת מידע, אבל אין לכם כוח עכשיו להגדיר את התוכנה שוב פעם מחדש? בשביל זה קיימות תוכנות ללא התקנה שנתמכות בדיסק און קי ויכולות לשמור עליו את ההגדרות האישיות שלכם. התוצאה המתקבלת היא תוכנה ששמורה בתוך הזיכרון הנייד והגדרותיה שמורות יחד איתה, ככה שחסכתם לכם זמן להגדיר אותה שוב פעם ואפילו להתקין אותה פעם אחר פעם. דרך אגב, ישנם זכרונות ניידים שמגיעים עם תוכנת U3 מובנית עליהם, שתפקידה העיקרי הוא לאפשר לתוכנות שאינן ניידות לשמור את הגדרותיהן בצורה ניידת, כך שיפעלו כאילו הן כן ניידות; דיסקונים כאלו נקראים זיכרון נייד U3.
 • USB חי - כן, התרגום קצת עקום, אך כעיקרון זה נקרא Live USB. התצורה USB Live מאפשרת לזיכרון נייד מכמעט כל סוג להפוך לזיכרון נייד חי, שבעצם מאפשר לו לטעון מערכת הפעלה שלמה מתוכו, כמו מערכות הפעלה Windows, עוד לפני שמערכת ההפעלה הקיימת במחשב עולה. להבדיל מהרצת מערכות הפעלה שמותקנות על המחשב, תצורת Live USB אינה שומרת את ההגדרות שמתבצעות בה ונועדה אך ורק כדי להריץ מערכת הפעלה בצורה חיה שתשמש את המשתמש לביצוע פעולות "באוויר". לדוגמא, אם אין באפשרותנו לגשת ל-Windows שלנו כתוצאה מתקלה מסוימת, נוכל להריץ Windows חי ודרכו לנסות לטפל ב-Windows הפגום. בנוסף על כך, מערכות הפעלה שונות מ-Windows, כמו אלו המבוססות לינוקס, למשל Ubuntu, מאפשרות להוריד גרסאות חיות של מערכת ההפעלה שלה למטרה שימוש מהיר, על-הדרך, וללא הצורך בהתקנה. אפשרות זו טובה אם אתם מעוניינים לבצע פעולה כלשהי שמצריכה עבודה בסביבת Linux, אבל אין לכם צורך להתקין את כל מערכת ההפעלה אלא רק להיעזר בה לכמה רגעים.
 • רדי-בוסט - תצורה זו, שנקראת באנגלית ReadyBoost, נתמכת במערכות ההפעלה Windows 7, Windows Vista, Windows 8 ולבטח גם העתידיות ומאפשרת לזיכרונות ניידים לקחת חלק בזיכרון המחשב. בכלליות, ReadyBoost נועד לסייע כאשר ישנו מחסור בזיכרון ומחליף את פעולת הדיסק הקשיח כממלא מקום. במילים פשוטות יותר, כאשר אין לכם מספיק זיכרון במחשב תוכלו לנצל דיסק און קי בשביל השלמת הזיכרון החסר.
 • Windows לדרך - מערכת ההפעלה הקרבה להגיע, Windows 8, מתוכננת להציע אפשרות בשם Windows To Go ובעברית, ווינדוס לדרך, שמאפשרת למשתמש להעתיק את מערכת ההפעלה Windows 8 לזכרון הנייד שלו, בנוסף למסמכים ולתוכנות שלו. אין יותר מדי פרטים טכניים או מפורטים מדי, כי אין לא תם פיתוח מערכת ההפעלה במלואו.

 

כרטיסי זיכרון

אם תהיתם מה ההבדל בין כרטיסי זיכרון לדיסק-און-קי, התשובה היא לא הרבה, לא הרבה בכלל. מתחת לכל ציפוי הפלסטיק, שני האמצעים משתמשים באותה טכנולוגיה בשם NAND Flash לאחסון המידע. ההבדלים העיקריים הם במחיר, בעמידות ובתאימות. על כן נרחיב על שלושה מאפיינים אלו:

 • מחיר - ישנם הבדלים משמעותיים בין מחירי כרטיסי זיכרון למחירי דיסקונים. לדוגמא, דיסק און קי 16GB יכול לעלות לכם 97 שקל, בעוד כרטיס זיכרון 16GB עולה 145 שקל. למה זה ככה? כי כרטיסי זיכרון קטנים יותר מזכרונות דיסק און קי ולהבדיל מזיכרונות דיסק און קי, כרטיסי זיכרון מסוגלים להגיע למהירויות גבוהות יותר של תעבורת קבצים, תלוי באיזה דגם. לרוב המהירויות בין השניים יהיו זהות.
 • עמידות - להבדיל מזיכרון דיסק און קי, כרטיס זיכרון אינו עמיד בפני זעזועים ויכול להישבר בקלות, אך הוא גם ככה לא אמור להיות חשוף אף פעם ונועד להיות ממוקם בתוך המכשיר המשתמש בו, כמו מצלמות וידאו ופלאפונים. איך זה מתקשר למאפיין המחיר? זאת חידה בפני עצמה ואנו משערים שהעמידות היא לא פקטור מרכזי בהקשר למחיר, אלא התאימות, שכעת נדבר גם עליה.
 • תאימות - התאימות היא המאפיין החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים בכרטיס זכרון על-פני זכרון דיסק און קי, כי היא תקבע אם הכרטיס בכלל מתאים למכשיר המיועד לו או לא. להבדיל מזיכרונות ניידים USB שמתחברים לכל חיבור USB אפשרי, כרטיסי זכרון באים בשלל דגמים, בעוד שמכשירים מסוימים תומכים רק בסוגים ספציפיים או אפילו סוג אחד מסוים בלבד של כרטיס זיכרון. מה זה אומר? שמבחינת הממשק, זכרונות USB בעלי תאימות רבה למגוון עצום של מכשירים, בעוד שכרטיסי זיכרון נדרשים באופן מוגדר מראש. לדוגמא, אם יש לכם מכשיר סמארטפון שתומך אך ורק בכרטיס זיכרון מסוג M2, לא תוכלו לחבר אליו כרטיס זיכרון מסוג PRO Duo. ואם כבר אנו מדברים על דגמים, אלו הם הדגמים העיקריים של כרטיסי הזיכרון: כרטיס זיכרון PRO Duo, כרטיס זיכרון M2, כרטיס זיכרון XC, כרטיס זיכרון CompactFlash, כרטיס זיכרון MMC, כרטיס זיכרון SD וכרטיס זיכרון microSD מסוגי Secure Digital. השוואה מפורטת בין הדגמים נמצאת כאן.

כמו כל תחרות גם כאן כרטיסי הזכרון מתחרים ראש בראש עם הזכרונות הניידים ורוצים לנצח אותם במלחמת אמצעי האחסון. עד כמה לא תמה היריבות והמובילים בתחום היו ונשארו מאז ומתמיד זכרונות ה-USB.

 

יצרניות זכרונות ניידים

ישנן חברות זכרונות ניידים שונות שכדאי שתדעו עליהן, לדוגמא:

זיכרון נייד Kingston או זכרונות ניידים Kingston

זיכרון נייד SanDisk או זכרונות ניידים SanDisk

זיכרון נייד Corsair או זכרונות ניידים Corsair

 

יצרניות כרטיסי זיכרון

ישנן חברות כרטיסי זיכרון שונות שכדאי שתדעו עליהן, לדוגמא:

כרטיס זיכרון Sony או כרטיסי זיכרון Sony

כרטיס זיכרון Kingston או כרטיסי זיכרון Kingston

כרטיס זיכרון SanDisk או כרטיסי זיכרון SanDisk

 

לא מצליחים להחליט?

צרו עמנו קשר ואנו נתאים לכם את הזיכרון הנייד ו/או כרטיס הזיכרון בחינם - דף יצירת קשר