בעולם הוירטואלי, להבדיל מהעולם האמיתי, העכבר אינה חיה כזאת מבהילה ומצמררת ואף אחד לא מפחד או נגעל מלגעת בה. הסיבה פשוטה - היא מקלה עלינו והופכת את העבודה שלנו מול המחשב לקלה יותר, פשוטה יותר ונוחה יותר. כעיקרון, עכבר המחשב נקרא בשפה המקצועית התקן הצבעה ונע על-ידי הזזה פיזית בעזרת היד. תזוזת הסמן הוירטואלי, החץ הלבן שנראה במערכת ההפעלה Windows ומערכות הפעלה נוספות, נעשית על-ידי חישוב צירים X ו-Y מדומים וכך מתבצע מיקום מדויק על מסך המחשב. החישוב נעשה במהירות וכך סמן העכבר מגיב במהירות לתזוזות הזריזות של המשתמש.

 

עכבר למחשב עכברים למחשב logitech microsoft

 

קצת היסטוריה של עכברי מחשב

בעבר, עוד כשהעכבר הייתה רק מילה פשוטה לתיאור מכרסם קטן, השתמשנו במקלדת לביצוע כל פעולות המחשב. העבודה הייתה ארוכה יותר, מסובכת ומעיקה, במיוחד כשלא יכולנו לבצע שתי פעולות בו-זמנית. עם הגעת העכבר בתחילת שנות ה-70 חיי המחשוב השתפרו פלאים והעבודה התבצעה בצורה מהירה יותר. פתאום היה כיף לעבוד והדברים התנהלו בצורה מסודרת, במיוחד לאור העובדה שעם העכבר הופיעו גם ממשקי משתמש גרפיים חדשניים שחידשו את המחשב לגמרי והפכו אותו ממערכת שורות קוד פשוטה למערכת משוכללת ואינטראקטיבית.

 

סוגי עכברים למחשב

  • עכבר מכני או עכבר כדור - העכבר המכני הראשון הומצא בשנת 1972 והוא למעשה עכבר גולה, או בשמו הנוסף עכבר כדור משקולת, המוכר לכולנו. כזכור למי שהשתמש בו, לאחר כמה שבועות של עבודה צירי העכבר הפנימיים התמלאו אבק ולכלוך וגרמו לתזוזה איטית ובעייתית של העכבר. הפתרון היה לנקות אותם מבפנים ולגרד את הלכלוך שהצטבר, מה שלפעמים היה עניין מסובך מדי כי דגמים שונים של עכברים מכנים נבנו עם צירים שבריריים מדי שתזוזה אחת קטנה ומוטעית שברה אותם.
  • עכבר אופטי או עכבר לייזר - העכבר האופטי הראשון חידש לחלוטין את עכבר הגולה והציג טכנולוגיה חדשנית שמשתמשת בתאורת LED כדי לקבוע את מיקומו של העכבר על משטח התזוזה שלו. עכבר הלייזר דומה במבנו לעכבר האופטי והשוני היחידי ביניהם הוא השימוש בקרן לייזר לניווט מדויק יותר של תזוזת העכבר ותגובתו המהירה. להבדיל מעכבר הגולה, עכברים אופטיים וגם עכברי לייזר לא נזקקו לניקוי ולא צברו אבק. שני סוגים אלו הם עכברי המחשב הנפוצים ביותר כיום. עכברים אלו נקראים גם עכברים ארגונומיים וזאת כי עכבר ארגונומי מעוצב לכף היד ומעוקל בצורה שתואמת את תזוזת היד בצורה נכונה למניעת פציעות ופגימה של שורש כף היד. בנוסף, עכברי לייזר רבים משמשים כעכברים לגיימרים ועכברי משחקים.
  • עכבר גירוסקופי או עכבר אינרטי - עכברים אלו נקראים גם עכברי אוויר מהסיבה שאינם זקוקים למשטח עכבר ופועלים באוויר. מדובר בדרך-כלל בעכברים אלחוטיים שמחזיקים אותם באוויר ומזיזים אותם כמו שמזיזים עט לייזר. עכבר אלחוטי שכזה נותן למשתמש חופש תנועה רחב עצם העבודה כי הוא אינו עכבר חוטי ואינו יושב על משטח כלשהו כמו משטח לעכבר, הוא גם צורך פחות חשמל מעכברי מחשב אחרים ומשקלו מועט.
  • עכבר רוטט או עכבר טקטילי - עכברי מחשב אלו נוצרו בשנת 2000 והוצגו לראשונה על-ידי חברת לוג'יטק, באנגלית חברת Logitech, אשר הכילו מנוע רטט. עכבר המחשב רטט במקרים שונים, למשל כאשר המשתמש חצה גבולות של חלונות תוכנה. עכברי מחשב אלו נועדו בעיקר לאנשים עם מוגבלויות.
  • עכבר טבעת או עכבר תלת מימד - עכברי מחשב טבעת נועדו להקל את תנועות היד על-מנת למנוע התכווצויות וכאבים. עכברי הטבעת הולבשו על האצבע של המשתמש ואיפשרו לבוהן לגשת ל-3 לחצנים שונים. למרות שמשכו תשומת לב רבה הם לא ענו על דרישות הצרכן. עכברי מחשב תלת מימד נועדו לעקוב אחר פעולות המשתמש תוך כדי תנועה, אך עם חיישני תנועה משוכללים שיודעים היכן למצוא את מקור העכבר ואת תזוזתו השונה. דוגמא לעכבר תלת מימדי היא שלט Wii. עכברי מחשב נוספים בקטגוריית ה-3D הם עכברי המרחב המלא שהציגו כדור, בדרך כלל אדום, שיושב מעל העכבר ואותו ניתן להזיז עם האצבעות ללא הפסקה. עכבר כזה גם נקרא לפעמים עכבר ספירלה.
  • עכבר אלחוטי או עכבר חוטי - הסוגים שכבר דיברנו עליהם זמינים בשני סוגים, עכברים אלחוטיים או עכברים חוטיים. עכברי מחשב חוטיים נכנסים למחשב דרך חיבור USB או חיבור PS/2 ישן. מצד שני, עכברי מחשב אלחוטיים נכנסים למחשב דרך חיבור USB עם משדר Bluetooth ופועלים על גלי רדיו או אינפרא-אדום. עכברים אלחוטיים מגיעים עם סוללות לצורך תפעול או תושבת טעינה חשמלית. עכבר אל-חוטי נועד לשימוש במחשבים ניידים ולא סתם קוראים לו עכבר למחשב נייד וזאת כי החיבור שלו קטן ונייד.

 

יצרניות עכברים למחשב

ישנן חברות עכברים למחשב שונות שכדאי שתדעו עליהן, לדוגמא:

  • עכבר למחשב Microsoft או עכברים למחשב Microsoft
  • עכבר למחשב Logitech או עכברים למחשב Logitech

 

לא מצליחים להחליט?

צרו עמנו קשר ואנו נתאים לכם את עכבר המחשב בחינם - דף יצירת קשר