מסך מחשב, או בשמו הנכון בעברית צג מחשב או מצג מחשב, הוא מוניטור תצוגה אלקטרוני למחשבים. מסך המחשב, כפי שכבר צויין, הוא חלק בלתי נפרד מחבילת המחשב, להבדיל ממקלדת או עכבר מחשב, עצם העובדה כי הוא אחראי על הצגת המידע הויזואלי על המתרחש בכל רגע נתון. עם הזמן השתכללו מסכי המחשב והפכו קלים יותר, דקים יותר וגדולים יותר, מה ששיכנע את העולם כולו להשתדרג ולהחליף את הדור הישן שבבית ובעבודה לטכנולוגיות החדישות. בזכות החידושים הרבים אנו מסוגלים להשיג יותר מהמסכים הישנים, למשל צפייה בסרטים באיכות גבוהה ברזולוציית HD, שליטה על המערכת באמצעות האצבעות במסכי מגע מולטי-טאץ', מסכי תלת-מימד להעצמת חווית הצפייה לתחושה כאילו אתם נמצאים בתוך המסך ועוד.

 

מסך מחשב LED LG SAMSUNG AOC MAG

 

רכישת מסך מחשב לפי הצורך

כעת, לאחר שהבנתם שיש מגוון רחב של מסכי מחשב אתם בטח שואלים את עצמכם איזה מסך מחשב כדאי לבחור ומה באמת יעמוד בדרישות שלכם; בשביל לרכוש מסך מחשב מתאים אתם צריכים לדעת מה יהיו השימושים העיקריים שישמשו אתכם במסך, כגון:

  • האם מסך המחשב הולך לשמש למחשב משחקים? לצפייה בסרטים? לעריכה גרפית? לכל השלושה ואפילו יותר? כך תדעו לבחור מסך מחשב בעל יכולות מתקדמות למטרת השימוש
  • היכן מסך המחשב הולך להיות ממוקם? על השולחן צמוד לקיר? במרכז החדר? מה גודל השולחן בכלל? כך תדעו לבחור מסך מחשב לפי גודל ובמידות הרצויות
  • האם לבחור במסך מחשב יוקרתי או מסך מחשב רגיל? מסך מחשב משוכלל או מסך מחשב פשוט? מסך מחשב ברמה גבוהה או מסך מחשב סטנדרטי? כך תדעו לבחור מסך מחשב לפי המפרט הטכני שלו והמאפיינים המיוחדים בו, אפילו לפי העיצוב החיצוני שלו

על-מנת שתמצאו תשובות לשאלות תצטרכו לדעת כמה פרטים בסיסיים על עולם מסכי המחשב וכך תוכלו סוף-סוף לבחור בעצמכם את הדגם הרצוי מהסוג המבוקש.

 

קצת היסטוריה על מסכי המחשב

עוד לפני שהגיעו אלינו מסכי מחשב דקים ומודרניים נאלצנו להשתמש בסוג הישן שהוחלף רק עד לפני עשור, פחות או יותר. אלו היו מסכי מחשב שמנים ועבים שתפסו לנו הרבה מקום על השולחן והתחממו לאחר שעת עבודה. הם למעשה מסכי המחשב הראשונים שנוצרו ונקראו Cathode Ray Tubes, או בקיצור CRT. בשל גילם, מסכי מחשב CRT הציגו איכות תמונה ירודה, שהייתה בהתחלה בצבע שחור-לבן, ורק כמה שנים מאוחר יותר תמכו בצבעים נוספים. במשך שנים רבות השתמשו כולם במסכי CRT ישנים ואפילו היום עוד ניתן לראות מסך CRT או שניים במשרדי עבודה. דרך אגב, אם גם לכם יש מסך מחשב ישן עדיף שתחליפו אותו בדור הנוכחי, כי מסכי מחשב ישנים אינם חסכוניים בחשמל ותופסים מקום רב שיכול להיות שימושי למדפסת, סורק ואפילו משטח לעכבר.

 

מסכי מחשב חדשים ומודרניים

אם על LCD חשבתם, צדקתם. מסכי מחשב LCD הם מסכי המחשב המודרניים שנחשבו לאליטה של המסכים בתחילת המאה ה-21. אז, עוד כשקראו להם מסכי מחשב חדשים, עלותם הייתה יקרה בהרבה ממסכי המחשב הישנים והיה ניתן לראותם בעיקר במחשבים ניידים. כמו היום, הם הציגו מבנה מסך דק, משקל קל והיו חסכוניים בחשמל, לכן גם היו יקרים בהשוואה למסכי CRT. עם הזמן, כשהמחירים ירדו והצרכן העדיף לקנות מסך מחשב LCD, החליטו לשפר אותו והפכו אותו לדומיננטי מבין שני הסוגים. אם תשימו לב, כבר לא מוכרים מסכי מחשב CRT חדשים, אפילו לא כטלויזיות, והטכנולוגיה הזאת נמצאת בשלבי הכחדה מהעולם. חלק מהשיפורים היו פיתוח מסכי מחשב LED, שהציגו מסך מחשב שחוסך בחשמל ובעל תוחלת חיים ארוכה. מסך מחשב LED פופולרי ביותר ונמכר יותר מבין כל שאר סוגי מסכי המחשב. ניתן למצוא מסכי LED גם כמסכי פלזמה. בנוסף, גם טכנולוגיית ה-LCD תתחלף ומחליפתה תהיה, כנראה, טכנולוגיית OLED שמציעה ניגודיות גבוהה יותר וזוויות צפייה טובות יותר.

 

מאפיינים טכניים של מסך מחשב

ביצועי מסך המחשב נמדדים על-פי כמה פרמטרים והם:

  • בהירות - בהירות המסך משחקת תפקיד חשוב באיכות התמונה במסכי מחשב. היא פועלת על-פי ההיגיון שהמוח האנושי מגיב בחיוביות למראות בהירים וככל שיהיו כך תופק תמונה איכותית. הבהירות נמדדת על-פי הסימון Cd/m2, כאשר 250Cd/m2 היא רמת הבהירות הנפוצה ביותר.
  • ניגודיות - הניגודיות משולבת עם מאפיין הבהירות ונקבעת על-פי היחס בין השניים. תאורטית, ככל שהיחס גבוה, כך התמונה טובה יותר. במילים פשוטות, יחס ניגודיות גבוה הופך את הצבע הלבן ללבן יותר ואת הצבע השחור לשחור יותר, בכך מחיה את התמונה. לידע כללי, יחס הניגודיות הנפוץ עומד על 5000 ל-1 (נכתב כ-5000:1).
  • רזולוציה - מספר הפיקסלים (נקודות תמונה) המקסימלי ביחס לגובה ולרוחב של הרזולוציה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך תתקבל תמונה נקייה וחדה יותר. הרזולוציה הנפוצה ביותר עומדת על 1280x1024 ומתארת 1280 פיקסלים לרוחב המסך ו-1024 פיקסלים לאורכו. במהלך ההיסטוריה פותחו רזולוציות שונות של מסך, ביניהן רזולוציות HD שמתארות איכות HD שנעה בין הסוגים HD Ready ו-Full HD ועומדות על 1366x768 ו-1920x1080.
  • קצב ריענון - מספר הפעמים בשנייה שהתמונה נטענת. ככל שקצב הריענון יהיה קטן יותר, כך התמונה כולה תהבהב יותר. מסכי מחשב LCD חדשים אמורים להתמודד עם קצב ריענון גבוה ולכן מונעים הבהובים נראים לעין. לידע כללי, קצב ריענון נמוך יכול לגרום לכאבי ראש ועייפות בעיניים. קצב ריענון של מסכי LCD איכותיים עומד על כך 120MHz, בעוד השאר על 50MHz, 60MHz, 75MHz, 80MHz ועוד.
  • זמן תגובה - זמן תגובת הפיקסלים עם תזוזת התמונה. זמן התגובה נמדד במילי-שנייה (אלפית השנייה) וככל שיהיה נמוך יותר, כך נרגיש בתזוזה חלקה ומיטבית של התמונה. זמן התגובה הנפוץ ביותר עומד על 5ms.
  • צריכת חשמל - צריכת חשמל נמוכה הופיעה במסכי LCD עם הגעתה של טכנולוגיית תאורת LED. מסכי מחשב LED יעילים יותר ממסכי מחשב LCD בעלי תאורה אחרת, כי הם חוסכים בחשמל והסיכויים שיהיו פיקסלים שרופים או מושחרים נמוכים מאוד. ישנם סוגים שונים של תאורות LED, כגון: OLED, RGB LED, WLED, EL-WLED, Backlight LED ועוד.
  • גודל המסך - גודל המסך נקבע לפי הצרכים העיקריים שלכם, כפי שכבר ציינו קודם לכן. אם אתם מרבים לשחק במשחקי מחשב, לראות סרטים באיכות HD או מעצבים גרפיים, קנו מסך מחשב גדול בגודל 24" אינץ' ומעלה. אם אתם מחפשים מסך מחשב לעבודה, לימודים או גלישה באינטרנט, קנו מסך מחשב 20" אינץ' ומטה.

 

יצרניות מסכי מחשב

ישנן חברות מסכי מחשב שונות שכדאי שתדעו עליהן, לדוגמא:

מסך מחשב AOC או מסכי מחשב AOC

מסך מחשב Samsung או מסכי מחשב Samsung

מסך מחשב MAG או מסכי מחשב MAG

מסך מחשב SENSE או מסכי מחשב SENSE

מסך מחשב Horizon או מסכי מחשב Horizon

 

לא מצליחים להחליט?

צרו עמנו קשר ואנו נתאים לכם את מסך המחשב בחינם - דף יצירת קשר